Jak się uchronić przed “klauzulowymi pozywaczami”, grożącymi procesem za klauzule niedozwolone? Możemy spróbować ukryć sklepowy regulamin.
Dzięki Google, znalezienie sklepów których regulaminy zawierają klauzule niedozwolone jest wręcz dziecinnie proste. Wystarczy dobrać odpowiednie słowa i mamy jak na patelni dziesiątki sklepów (np: sklep internetowy regulamin sąd właściwy dla siedziby sprzedawcy -klauzule -klauzula).
Są dwa sposoby, by regulamin naszego sklepu zniknął z Google i innych wyszukiwarek:
1. Tag w kodzie HTML
Na stronie regulaminu w sekcji <head> dodajemy:
<meta name="robots" content="noindex, follow" />
2. Plik robots.txt
Umieszczamy w katalogu głównym domeny plik robots.txt, a w nim:
User-agent: * Disallow: /adres-regulaminu.html
Pierwszy sposób jest w teorii korzystniejszy – linki ze strony są cały czas zliczane, co pomaga w pozycjonowaniu.
Powyższe sposoby nie są popularne wśród polskich sklepów. Można jednak znaleźć kilka, które już wykorzystują ten trik (np. Dekoreo, Doman, Shop-It).
Na koniec kilka uwag:
- Wprowadzając zmiany należy uważać, aby przypadkiem nie usunąć z wyszukiwarki całego sklepu.
- Po wprowadzeniu zmian możemy sprawić, żeby Google szybciej usunął stronę ze swojego indeksu. W Narzędziach dla webmasterów wykorzystujemy opcję Optymalizacja → Usuń adresy URL.
- Oczywiście przede wszystkim warto zadbać o zgodność naszego regulaminu z prawem.
- Regulamin można ukryć przed wyszukiwarkami, dla naszych Klientów powinien być widoczny i łatwo dostępny.
- Ukrycie regulaminu w ten sposób nie daje nam gwarancji, że nikt niepożądany go nie odnajdzie. Może do nas trafić na wiele innych sposobów, np. z katalogu sklepów. Tylko po co podawać się na patelni?
Notabene w bardzo ciekawy sposób działa wyszukiwarka klauzul niedozwolonych pod adresem klauzuleniedozwolone.pl (celowo nie podlinkowane). Możemy tam zamówić bezpłatną, automatyczną analizę naszego regulaminu. W każdym jednak przypadku, nawet wpisując pojedynczy znak, otrzymuję komunikat:
“Wykryto klauzule podejrzane o abuzywność!
Zalecamy dodatkowo sprawdzenie treści przez prawnika” …
Aktualizacja: Zgodnie z informacją p. Rafała Bugajskiego, menadżera KlauzuleNiedozwolone.pl, komunikat został poprawiony. Powód jego występowania: „Robiliśmy chwilowe testy na użytkownikach”.