Zabezpieczanie danych projektów

Nawet kiedy realizujemy w pojedynkę małe projekty, warto zadbać o odpowiednią ochronę dla naszych danych i plików. Zyskujemy nie tylko spokój w razie awarii, ale też możliwość łatwego powrotu do wcześniejszych wersji.

Warto zabezpieczyć się na kilku poziomach:

Backup dysku twardego

Zwłaszcza, jeśli to SSD.
Inwestycja w drugi dysk (lub chociaż pendrive z dobrym transferem) sprawi, że kiedyś będziemy sobie wdzięczni. Aby przyspieszyć sporządzenie kopii, skorzystajmy z programu w rodzaju rsync.
Umożliwia on kopiowanie tylko tych danych, które się zmieniły od momentu ostatniego backupu.

System kontroli wersji

Git czy Bazaar świetnie sprawdzają się w zarządzaniu rozwojem dużych i małych projektów. Dzięki nim zyskujemy możliwość cofnięcia się w czasie i podejrzenia  wcześniejszych wersji wszystkich plików.


O ułatwieniu pracy zespołowej nie ma co wspominać.
Jest to wpisane w kod genetyczny tych programów.


Hostingi

Lokalna kopia plików i baz danych utrzymywanych u zewnętrznych dostawców bywa pomocna, gdy pojawią się problemy. Przywrócenie strony po ataku hakerów czy wgranie serwisu na nowy serwer nie powinno już sprawić najmniejszych problemów.

Web-mail

Nawet najlepszym dostawcom poczty, jak gmail, przytrafiają się przerwy w działaniu i awarie (1, 2, 3). Warto mieć wtedy do dyspozycji np. Thunderbirda, który przechowa potrzebne nam pliki czy maila z wytycznymi do projektu, nad którym pracujemy

Na koniec

Warto co jakiś czas testować, czy backup faktycznie działa i możemy z niego odzyskać dane. Czasami proste błędy (np. przy kompresji) sprawiają, że backup jest bezużyteczny.

Przedstawione tu działania można zautomatyzować tak, że będą wykonywane regularnie praktycznie bez naszego udziału. Czas, który poświęcimy na napisanie odpowiednich skryptów na pewno nam się zwróci.

Zapraszam do dzielenia się swoimi sposobami na backup w komentarzach.
Powodzenia!

Oceń: 1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>